002 – BIMx

Building Information Model Explorer jest interaktywnym środowiskiem przypominającym nawigacją gry 3D, zachęcającym do swobodnego, wirtualnego spaceru oraz eksploracji projektu. Użytkownicy programu ARCHICAD, którymi są osoby pracujące w naszym biurze projektowym, przygotowują pliki dla inwestorów. Można z nich korzystać na komputerach z systemami Windows i MacOS oraz urządzeniach mobilnych z systemem iOS  i Android.

To technologia przeglądania dokumentacji projektowej, zsynchronizowana z modelem 3D. BIMx jest doskonałym rozwiązaniem łączącym studio projektowe z inwestorem lub placem budowy. Wszystkie potrzebne informacje mogą zostać przekazane natychmiast, w zamkniętej formie, wraz z modelem 3D, a następnie odtworzone w urządzeniach mobilnych z systemem iOS lub Android.

 

Brzmi niejasno?

Tak naprawdę jest to możliwość spaceru po projektowanym budynku za pomocą komputera, tabletu, smartfona lub specjalnych okularów. Żadne rysunki i wizualizacje tego nie zastąpią. Używając odpowiednich okularów można uzyskać wrażenie głębi. Takie wirtualne zwiedzanie nieistniejącego jeszcze budynku to niezwykłe przeżycie dla inwestora, a dla architekta możliwość lepszej prezentacji projektu.

 

Instrukcja

Do spaceru po budynku na komputerze:

1. Najpierw należy najpierw pobrać aplikację BIMx na komputer: https://www.graphisoft.com/downloads/bimx/bimx_desktop.html
2. Po pobraniu otworzyć model 3d BIMx.
3. Po otwarciu, należy odczekać kilka sekund i otworzy się model.
4. Później należy nacisnąć ESC i już można chodzić za pomocą myszki i strzałek (lub klawiszy WASD).
Uwaga: Możliwe jest tymczasowe przyspieszenie nawigacji poprzez przytrzymanie klawisza SHIFT.

 

Alternatywą jest pobranie aplikacji o nazwie BIMx na komórkę.
Uwaga. Niezbędne jest konto Google.
Instrukcja:

1. Należy zapisać model na swoim dysku Google.
2. Pobrać aplikację BIMx na komórce i otworzyć aplikację.
3. Dodać model – nacisnąć plusdodaj plik→ wybrać z dysku model domu.
4. Wybrać plik i kliknąć stuknij, aby zobaczyć w 3D.

 

W przypadku niejasności proszę pisać pod adres biuroarchitraw@interia.pl


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł napisz do nas!